Program

新学術領域「なぜ宇宙は加速するのか?- 徹底的究明と将来への挑戦-」10-12 Feb 2018

(講演ファイルはTimetableのページにあります。talk slides are available in the "Timetable" pages)

Program

-----------------------------
Feb. 10
Morning 
10:30- Opening talk (Chair: Miyazaki)

10:30-11:00 Hitoshi Murayama “Opening remarks”


11:00-12:30 D01 Ultimate Physical Analysis  (Chair: Miyazaki)

11:00-11:20 Eiichiro Komatsu “Research achievements of the D01 and impacts on the other groups

11:20-11:40 Issha Kayo “Log-normal simulation for weak gravitational lensing: application to the cross-correlation with galaxies”

11:40-12:00 Ryu Makiya “Probing gas physics from the SZ-galaxy cross-correlations”

12:00-12:20 Takashi Hiramatsu “Reconstruction of primordial tensor power spectrum from B-mode observations”

12:20-12:30 “Discussion and feedback on the D01 activities”

 

Lunch break


Afternoon
13:30-15:00 A01 Theory of Inflation  (Chair: Komatsu)

13:30-14:00 Misao Sasaki “Summary: achievements and issues”

14:00-14:20 Atsushi Naruko “Stable cosmological solutions in extended vector-tensor theory”

14:20-14:40 Teruaki Suyama “Hidden universality in the merger rate of the primordial black hole binaries”

14:40-15:00 Yuki Watanabe “Probing the BSM physics with CMB precision cosmology: an application to supersymmetry”

 

15:00 - 15:50 poster short talks (2 min each) + coffee break 


15:50 -17:20 B02 Subaru Imaging Survey (Chair: Sasaki)

15:50-16:08 Satoshi Miyazaki “Status of Hyper Suprime-Cam SSP survey”

16:08-16:26 Tohru Nagao “Explorations for high-z quasars and radio galaxies with HSC”

16:26-16:44 Masashi Chiba “Searches for new Milky Way satellites and implications for the nature of dark matter”

16:44-17:02 Jun Nakano “Predicting Photo-z using Deep Learning”

17:02-17:20 Ji-an Jiang “Investigating Peculiar Early-Phase Signals of Type Ia Supernovae with The Subaru Deep Imaging Survey”

 


Feb. 11
Morning
9:00 - 10:30 C01 Ultimate theory (Chair: Takahashi)

9:00-9:18 Yuko Urakawa “Cosmological imprints of string axions in plateau”

9:18-9:36 Jiro Soda “String axions in Chern-Simons gravity”

9:36-9:54 Kazuhiro Yamamoto “Entanglement-induced quantum radiation, gravitational redshift”

9:54-10:12 Yasusada Nambu “TBA”

10:12-10:30 Hiroshi Oguri “Symmetry of quantum gravity”


Group photo + Break 30 min


11:00 - 12:30 A02 Dark matter and structure formation (Chair: Oguri)

11:00-11:15 Fuminobu Takahashi “Research status and prospect”

11:15-11:45 Masahiro Kawasaki “Primordial black holes and dark matter”

11:45-12:15 Atsushi Taruya “Nonlinear structure formation in cold dark matter cosmology”

12:15-12:30 Takashi Okamoto “Towards galaxy formation simulations of Milky Way satellites with alternative dark matter models”

 

12:30-14:00 lunch break + poster session


Afternoon

14:00-15:30 Special session for the focused topic Part I (Chair: Takahashi)

14:00-14:45 Yosuke Utsumi “Searching for electromagnetic counterparts to gravitational wave events with J-GEM”

14:45-15:30 Shoji Torii “The CALorimetric Electron Telescope (CALET) on the International Space Station: Results from the First Two Years of Operation”

 

15:30 - 16:00 poster session + break


16:00 -17:30 B01 CMB (Chair: Miyazaki)

16:00-16:25 Yuji Chinone “Latest Results of POLARBEAR and Future Measurements of CMB Polarization with Simons Array and LiteBIRD”

16:25–16:50 Daisuke Kaneko “Simons Array”

16:50-17:30 Hiroaki Imada and Yuto Minami “LiteBIRD“

 


18:30-20:30 Banquet


Feb. 12
Morning
9:00 - 10:30 A03 Dark Energy (Chair: Usuda)

9:00-9:15 Naoshi Sugiyama “A03 Overview”

9:15-9:30 Jean-Baptiste Durrive “Updated observational constraints on quintessence Dark Energy models”

9:30-9:45 Junpei Ooba “Planck constraints on the non-flat Lambda-CDM inflation model”

9:45-10:00 Daisuke Nitta “Equivalence principle violation after reheating”

10:00-10:15 Takao Endo “Effect of Dark Energy Perturbation on Cosmic Voids Formation”

10:15-10:30 Chulmoon Yoo “On observational effects of spherical inhomogeneity”

 

Break


11:00 - 12: 30 B03 Galaxy redshift survey (Chair: Sugiyama)

11:00-11:30 Masahiro Takada “Updates and issues”

11:30-11:50 Tomomi Sunayama “redMaPPer clusters: comparison between simulations and observations”

11:50-12:10 Kohei Hayashi “Robust J-factor estimation of ultra faint dwarf galaxies”

12:10-12:30 Chiaki Hikage “Cosmology with HSC cosmic shear analysis”

 

12:30 - 13:10 Special session for the focused topic Part II (Chair: Naruko)

12:30-13:10 Kenta Kiuchi “Gravitational waves and electromagnetic signals from a binary neutron star merger GW170817”

 

Lunch break + poster session

 

Afternoon

14:30 - 16:00 B04 TMT (Chair: Takada)

14:30-14:50 Tomonori Usuda “B04 Overview”

14:50-15:15 Shu Okubo “Astro-comb developed by AIST and the test observation at OAO”

15:15-15:35 Eiji Kambe “Progress report on the study of data acquisition and analysis method for precise radial velocity measurement using astro-comb II.”

15:35-16:00 Malte Schramm “Probing extreme BHs throughout cosmic time & the co-evolution picture”

 

16:00 - 16:15 Concluding remarks 

Your browser is out of date!

Update your browser to view this website correctly. Update my browser now

×