Schedule

Schedule.
 
Monday, 16 November 2015
10:20 - 10:30    Opening/registration
10:30 - 11:30    Kentaro Hori, The grade restriction rule in Rodland model
11:30 - 11:50    Coffee break
11:50 - 12:50    Yuri Prokhorov, Flips and divisorial contractions of exceptional type
12:50 - 14:00    lunch break
14:00 - 15:00    Todor Milanov, A Gamma Hodge structure
15:00 - 15:30    photo session and tea break
15:30 - 16:30    Victor Przhiyalkovskiy, On Hodge numbers for Landau--Ginzburg models
16:45 - 17:45   Hiroshi Iritani, Mirror symmetry for toric stacks and its application
18:15 Reception party at a cafeteria on campus
 
Tuesday, 17 November 2015
10:30 - 11:30    Elisabeth Werner, Orbifold Jacobian Algebras for Invertible Polynomials
11:30 - 11:50    coffee break
11:50 - 12:50    Yuuki Shiraishi, Frobenius manifolds constructed from invariant theory of extended cuspidal Weyl groups
12:50 - 14:00    lunch break
14:00 - 15:00    Sergey Galkin, Counting rational curves on abelian varieties is a moonshine with delightful byproducts.
15:00 - 15:30    tea break
15:30 - 16:30    Kazushi Ueda, Non-commutative Hirzebruch surfaces
16:30 - 16:45   coffee break
16:45 - 17:45   Anton Fonarev, The derived categories of curves as components of Fano varieties
 
Wednesday, 18 November 2015
10:30 - 11:30    Yujiro Kawamata, On some derived McKay correspondences
11:30 - 11:50    coffee break
11:50 - 12:50    Alexander Kuznetsov, Categorical joins - II
12:50 - 25:00   free afternoon
 
Thursday, 19 November 2015
10:30 - 11:30    Mikhail Kapranov, TBA
11:30 - 11:50    coffee break
11:50 - 12:50    Agnieszka Bodzenta, A spherical pair for a flop
12:50 - 14:00    lunch break
14:00 - 15:00    Chris Brav, Calabi-Yau categories with boundary
15:00 - 15:30    tea break
15:30 - 16:30    Akishi Ikeda, Stability conditions of the Calabi-Yau completion for a formal parameter.
16:30 - 16:45   coffee break
16:45 - 17:45+  Alexander Belavin, Saito Frobenius manifolds and Minimal string theory (joint with MS seminar)
19:00 – 22:00   Conference dinner
 
Friday, 20 November 2015

10:30 - 11:30    Alexey Elagin, Constructivity of exceptional collections of line bundles on surfaces
11:30 - 11:50    Coffee break
11:50 - 12:50    Ilya Karzhemanov, Explicit Dolgachev surfaces, exceptional collections, and phantoms
12:50 - 14:00    lunch break
14:00 - 15:00   Shinnosuke Okawa, On semi-orthogonal decompositions of derived category of surfaces with non-negative Kodaira dimensions
15:00 - 15:30    tea break
15:30 - 16:30    Will Donovan, Twists and braids for general 3-fold flops
16:30 - 16:45   coffee break
16:45 – 17:45   Alexei Rosly, Superconnections and Chern classes of coherent sheaves
Your browser is out of date!

Update your browser to view this website correctly. Update my browser now

×