Representation theory, gauge theory, and integrable systems

from Sunday, 3 February 2019 (09:30) to Friday, 8 February 2019 (17:00)
Lecture Hall(1F), Kavli IPMU

        : Sessions
    /     : Talks
        : Breaks
4 Feb 2019
5 Feb 2019
6 Feb 2019
7 Feb 2019
8 Feb 2019
AM
09:00
Registration (until 09:30) ()
09:30
Nikita Nekrasov: Some applications of detects in supersymmetric gauge theory (until 10:30) ()
09:30 Some applications of defects in supersymmetric gauge theory - Nikita Nekrasov   ()
10:30 --- Coffee and Tea Break ---
11:00
Yaping Yang: Cohomological Hall algebras, Vertex algebras and instantons (until 12:00) ()
11:00 Cohomological Hall algebras, vertex algebras and instantons - Yaping Yang   ()
09:30
Tamás Hausel: Intersection of mirror branes on Higgs moduli spaces (until 10:30) ()
09:30 Intersection of mirror branes on Higgs moduli spaces - Tamás Hausel   ()
10:30 --- Coffee and Tea Break ---
11:00
Hiroaki Kanno: 3d holomorphic blocks from the intertwiner of quantum toroidal algebra (until 12:00) ()
11:00 3d holomorphic blocks from the intertwiner of quantum toroidal algebra - Hiroaki Kanno   ()
09:30
Takuya Okuda: SUSY localization for Coulom branch operators in 3 and 4 dimensions (until 10:30) ()
09:30 SUSY localization for Coulomb branch operators in 3 and 4 dimensions - Takuya Okuda   ()
10:30 --- Coffee and Tea Break ---
11:00
Syu Kato: Frobenius splitting of semi-infinite flag manifolds (until 12:00) ()
11:00 Frobenius splitting of semi-infinite flag manifolds - Syu Kato   ()
09:30
Dinakar Muthiah: Toward double affine flag varieties and Grassmannians (until 10:30) ()
09:30 Toward double affine flag varieties and Grassmannians - Dinakar Muthiah   ()
10:30 --- Coffee and Tea Break ---
11:00
Taro Kimura: Geometry of quiver W-algebra (until 12:00) ()
11:00 Geometry of quiver W-algebra - Taro Kimura   ()
09:30
Changjian Su: Homology of affine Grassmannian and quantum cohomology (until 10:30) ()
09:30 Homology of affine Grassmannian and quantum cohomology - Changjian Su   ()
10:30 --- Coffee and Tea Break ---
11:00
Justin Hilburn: Symplectic duality and Langlands duality (until 12:00) ()
11:00 Symplectic duality and Langlands duality - Justin Hilburn   ()
PM
12:00 --- Lunch break ---
14:00
Masahito Yamazaki: Discrete Painlevé Equation and Four-dimensional Gauge Theories (until 15:00) ()
14:00 Discrete Painlevé Equation and Four-dimensional Gauge Theories - Masahito Yamazaki   ()
15:00 --- Coffee and Tea Break ---
15:30
Seyed Morteza Hosseini: Five-dimensional topological indices and Bethe ansatz at large $N$ (until 16:30) ()
15:30 Five-dimensional topological indices and Bethe ansatz at large $N$ - Seyed Morteza Hosseini   ()
12:00 --- Lunch break ---
14:00
Du Pei: Non-unitary modular categories from the Coulomb branch (until 15:00) ()
14:00 Non-unitary modular categories from the Coulomb branch - Du Pei   ()
15:00 --- Coffee and Tea Break ---
15:30
Michael McBreen: Categorical Hikita duality (until 16:30) ()
15:30 Categorical Hikita duality - Michael McBreen   ()
12:00 --- Lunch break ---
14:00
Mikhail Bershtein: Deatonomization of cluster integrable systems (until 15:00) ()
14:00 Deatonomization of cluster integrable systems - Mikhail Bershtein   ()
15:00 --- Coffee and Tea Break ---
15:30
Shintaro Yanagida: Hall algebra of sheaves on abelian surfaces (until 16:30) ()
15:30 Hall algebra of sheaves on abelian surfaces - Shintaro Yanagida   ()
12:00 --- Lunch break ---
13:30
Andrea Appel: Cohomological construction of quantum symmetric pairs (until 14:30) ()
13:30 Cohomological construction of quantum symmetric pairs - Andrea Appel   ()
14:30
Sergei Gukov: New TQFTs from DAHA (until 15:30) ()
14:30 New TQFTs from DAHA - Sergei Gukov   ()
Your browser is out of date!

Update your browser to view this website correctly. Update my browser now

×